Dlaczego świat mody potrzebuje zmiany? Nadchodzi nowy cykl blogowy!

Jesteśmy coraz bardziej świadomi szkód, jakie wyrządza fast fashion. Nadmierne zużycie wody, emisja zanieczyszczeń do środowiska, ślad węglowy związany z transportem na cały świat, gigantyczna produkcja tkanin sztucznych, pakowanie ich w plastik, aż wreszcie tragiczne warunki pracy ludzi w Chinach, Indiach czy Bangladeszu. Mimo tej wiedzy nie zawsze wiemy, jak kupować, by się do tego nie przyczyniać… Nie zawsze mamy dostęp do rzetelnej wiedzy ani sprawdzonych informacji. Jesteśmy coraz bardziej skołowani i zdezorientowani. Z jednej strony zalewają nas przeraźliwe informacje na temat rynku odzieżowego, a z drugiej reklamy popularnych sieciówek, które cały czas kuszą nowymi kolekcjami ubrań. Nie chcemy rezygnować z ubierania się stylowo i oryginalnie… Co więc należy robić, by kupować w bardziej ekologiczny sposób? Dotychczas wiele pytań ciągle pozostawało bez odpowiedzi.Dlatego właśnie przychodzę Wam z pomocą! Jestem Ola. Od lat zajmuję się pisaniem artykułów i tworzeniem treści internetowych na temat ekologii, konsumpcji i Zero Waste. Prowadzę portal EkoManufaktury.pl oraz Instagram @ekomanufaktury, gdzie piszę sporo na temat lokalnych, naturalnych i ekologicznych wyrobów – od kosmetyków i detergentów, po ceramikę czy świece. Tutaj natomiast wytłumaczę Wam pojęcia dotyczące mody. Odpowiem na pytania i polecę wiarygodne źródła. Pomogę rozwiać wszystkie wątpliwości na temat slow fashion. Poradzę, co kupować, a czego się wystrzegać.

Slow fashion, fast fashion i inne pojęcia

Moda to nie tylko sprzedaż ubrań. Koszulka czy sukienka to zaledwie efekt końcowy rozległego procesu, w który warto się zagłębić. W kolejnych postach dowiecie się, skąd wzięły się pojęcia fast fashion, gospodarka cyrkularna, recykling, upcycling, downcycling czy greenwashing. Nie trzeba być ekspertem, by stać się świadomym konsumentem. Zrozumienie kilku pojęć pomoże Wam bezpiecznie poruszać się po oceanie Internetu i półkach sklepowych. Dzięki tej wiedzy nie dacie już sobie wcisnąć naciąganych promocji ani nie ulegniecie impulsywnym decyzjom. Odkryjecie nową stronę mody, która może okazać się o wiele lepsza niż ta, którą znaliście do tej pory! 

Who made your clothes?

Teoria w praktyce

Jackob Buczyński zajmuje się stroną kreatywną mody, a ja jestem od teorii. Kiedy ja piszę o nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązaniach, on wciela je w życie. Jego kurtki to nie tylko barwne katany, ale przede wszystkim manifest zmian, jakie potrzebne są w świecie mody. To piękne rzeczy, które są efektem sprzeciwu wobec niesprawiedliwych praktyk i kumulujących się klęsk ekologicznych. Dla jednych używane tkaniny to tylko śmieci, które się spala albo wyrzuca na wysypisko. Dla innych, tych bardziej twórczych i pomysłowych, będzie to materiał, z którego powstaną wyjątkowe ubrania. Zupełnie niepowtarzalne i wyróżniające się z tłumu!

Nowa era mody

Jak widać, nowa twarz przemysłu odzieżowego jest radosna, przewrotna i bardzo kolorowa! Inspirowana barwami tęczy, różnorodnością i wolnością. Robiona przez i dla ludzi, którzy nie tylko wierzą, że mogą zmienić świat, ale którzy już dawno się tym zajęli!  

Autorka strony Aleksandra Jaskulowska, założycielka strony @ekomanufaktury.

@